Bebek Örgü ModelleriÖrgü Modelleri

Nazar Bocuğu Desenli Battaniye Modeli

Merhaba örgü modeli severleri, sizlerinde çok hoşuna gideceğini düşündüğümüz Nazar Bocuğu Desenli Battaniye Modeli yapımıyla ilgili detayları aşağıda sizlerle paylaşacağız.

Battaniye modelindeki ismini iki ayrı renk ve mavi tonlarının fazla olması sebebiyle nazar boncuğuna benzetildiğinden dolayı aldığını söyleyebiliriz.

Nazar Bocuğu Motifli Battaniye Modeli
Nazar Bocuğu Motifli Battaniye Modeli

Mavi tonlarda olduğundan dolayı bu ton rengi genelde erkeklerle ilişkilendirildiğinden dolayı dileyen pembe renkte örerek kız çocuklara uygun hale getirebilirler. Battaniye modeli yapılışında 9 motif kullanılmıştır. Desenin yapımında öncelik olarak en koyu ton olan mavi renk kullanılıyor.

Nazar Bocuğu Desenli Battaniye Modeli
Nazar Bocuğu Desenli Battaniye Modeli

İlk olarak modeli yaparken yuvarlak şekilde başlayıp hazırlayın. Örmeye devam ettikçe kare olarak şekil vereceksiniz. Yani Hanım dilendi bey beğendi modelini bilenler varsa tamda bu model gibi yapılıyor. Örgüye devam ederek ilk koyu tonlarda mavi yapmıştık daha sonrasında açık tonlarda mavi renkle devam ediyoruz.

Modelin yapılışında 3. aşamaya geçtiğimizde beyaz renkle bir sıra trabzan oluşturuyoruz. Dördüncü sırada ise ilk başta kullanmış olduğumuz koyu mavi tonlu ip ile bir sıra trabzan oluşturuyoruz. Buraya kadar anlattıklarımızı yuvarlak olacak şekilde modelin bu aşamalarını tamamlıyoruz.

Nazar Bocuğu Desenli Battaniye Modeli
Nazar Bocuğu Desenli Battaniye Modeli

Köşe kısımlarını yapacağımız zaman beyaz renk ip kullanarak köşeleri oluşturabilirsiniz. Bu uygulamayı istediğiniz boyutta artırıp büyütebilirsiniz. Son aşamada yapılan işlemle modelin kare şekli oluşturulmakla birlikte motifleride bu aşamada ekleyebilirsiniz.

Sevil hanımın youtube üzerinden çektiği detaylı anlatım videosunu sizlerin istifadesine sunuyoruz.

Sitemizde daha önce yayınladığımız Kapüşonlu Selanik modeli Bebek Hırkası ilginizi çekeceğini düşündük.

Bir önceki yazımız olan Kapüşonlu Selanik modeli Bebek Hırkası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu